Probiotyki dla koni, czym są i jak działają na koński organizm

star_rateOcena artykułu 0

Co to jest probiotyk?

Probiotyki są zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „żywe mikroorganizmy, które, jeśli zostaną podane w odpowiednich dawkach, przyczyniają się do poprawy zdrowia organizmu gospodarza”.

Jak działają probiotyki?

Wykazano, że probiotyki działają w następujący sposób:

Współzawodnictwo o dostęp do pożywienia

W obrębie jelita pożyteczne jak i patogenne mikroorganizmy odżywiają się tymi samymi składnikami. Wynika stąd ogólna konkurencja między nimi o dostęp do tych składników. Podając probiotyk zmniejszamy ogólną liczbę pożywienia dostępnego dla bakterii patogennych, przez co następuje redukcja ich poziomu w organizmie.

Współzawodnictwo o miejsce do zasiedlenia

Probiotyki przylegają do ścian jelita i tworzą kolonie w różnych miejscach w jego obrębie. Powoduje to zmniejszenie powierzchni dostępnej dla bakterii patogennych, w wyniku czego są one wydalane z organizmu.

Poprawa trawienia

Wykazano, że probiotyki poprawiają wydajność trawienia.

Produkcja kwasu mlekowego

Probiotyki produkują kwas mlekowy, który redukuje pH jelita hamując wzrost bakterii patogennych, które wolą bardziej alkaliczne środowisko.

Efekt immunologiczny

Badania wykazały, że probiotyki podnoszą poziom odporności organizmu i skuteczność komórek zwalczających infekcję (białych krwinek).

Co sprawia, że dany probiotyk jest dobry?

Bezpieczeństwo – wybrany mikroorganizm nie może być patogenny ani toksyczny. Na obszarze UE wszystkie probiotyki muszą być zarejestrowane do stosowania w odniesieniu do konkretnych gatunków zwierząt. Na przykład Saccharomyces cerevisiae (NCYCSc47) jest dopuszczony do podawania koniom.

Żywotność – mikroorganizmy zawarte w probiotyku powinny pozostać żywe przez okres przechowywania. Powinny także mieć zdolność przetrwania drogi przez żołądek, by mogły skolonizować jelito. Proces suszenia sublimacyjnego pozwala na przechowywanie produktu w temperaturze pokojowej przez cały okres trwałości. Mikrokapsułkowanie z kolei zapewni ochronę podczas przechodzenia przez nisko kwaśne środowisko żołądka.

Dostateczna ilość – Probiotyk musi być na tyle skoncentrowany, by jego podanie wywoływało pozytywny efekt.

Gwarancja jakości – W produkcji probiotyków niezbędne jest zachowanie wysokiej jakości standardów i procesów. Tylko tak można zapewnić, by produkt spełniał wymogi specyfikacyjne, był skuteczny i bezpieczny w użyciu.

Czy są jakieś efekty uboczne stosowania probiotyków? Czy można je przedawkować?

Nie występują efekty uboczne stosowania probiotyków. Wszystkie probiotyki zarejestrowane w UE przechodzą rygorystyczne testy bezpieczeństwa przed dopuszczeniem do użycia dla danych gatunków zwierząt. Nie można podać zbyt dużej ilości probiotyków, gdyż nadmiar będzie zawsze wydalany z odchodami.

Czy probiotyki mogą być używane jednocześnie z antybiotykami?

Tak, wyniki badań pokazują, że podawanie probiotyku razem z antybiotykiem może zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki wywołanej antybiotykami. Najlepsze rezultaty daje podawanie probityku o przeciwnej porze dnia w stosunku do antybiotyku. Jeśli nie jest to możliwe, należy podać probiotyk przynajmniej trzy godziny po antybiotyku. Probiotyk nie zmniejszy skuteczności antybiotyku.

Jak probiotyki mogą pomóc koniom dotkniętym infekcją pasożytów?

Leki przeciwpasożytnicze są używane regularnie, by nie dopuścić do przedostania się pasożytów do organizmu konia. Środki te mogą zakłócić równowagę flory bakteryjnej powodując czasową dysbiozę. Krótka terapia probiotykowa przed, w czasie i po odrobaczaniu pomoże przywrócić równowagę.

Czym jest prebiotyk?

Prebiotyk to nietrawiony węglowodan (złożony cukier) będący pożywieniem dla prozdrowotnych bakterii jelitowych i tym samym stymulujący ich wzrost. Prebiotyki Preplex® są wyłącznym produktem Protexin i składają się z fruktooligosacharydu (FOS) i gumy akacjowej (źródła arabinogalaktanu). Dzięki byciu źródłem tych dwóch substancji ma on szerszy obszar oddziaływania niż prebiotyk zawierający tylko jedną z nich.

Czy produkty Protexin wymagają specjalnych metod przechowywania?

Zalecamy przechowywanie produktów Protexin w suchych, czystych warunkach, z dala od bezpośredniego światła słonecznego  i szczelnie zamkniętych po otwarciu oryginalnego opakowania, by nie dopuścić wilgoci i zapobiec rozkładowi termicznemu. Okres przydatności produktów Protexin przechowywanych w temperaturze pokojowej wynosi 24 miesiące.

Co to jest mikrokapsułkowanie?

Mikrokapsułkowanie to proces, w którym probiotyki są otaczane warstwą ochronną w procesie produkcyjnym. Pozwala to drożdżom pozostać w uśpieniu, do momentu spożycia.

Wszystkie probiotyki Protexin są mikrokapsułkowane, dzięki czemu są chronione przed niską kwasowością żołądka i mogą dotrzeć do jelita cienkiego, gdzie będą rosły.

Co to jest mikroflora?

Mikroflora składa się z różnych bakterii, pierwotniaków i drożdży. Są one rozprowadzane na całej długości jelita i żyją w symbiozie ze zdrowym organizmem gospodarza.

Co to jest dysbioza?

Dysbioza to stan zakłócenia równowagi mikrobiologicznej na ciele lub wewnątrz ciała.

Co może wywołać dysbiozę?

Głównymi przyczynami dysbiozy są:

  • Terapia antybiotykowa
  • Patogeny jelitowe
  • Pasożyty
  • Ubogie pożywienie
  • Stres (np. podróż i wystawy)
  • Wiek (np. słabnięcie i starość)
  • Najczęstszymi symptomami dysbiozy są biegunka, kolka i zmiana apetytu.