Jak często powinno się wymieniać kask jeździecki?

star_rateOcena artykułu 0

Kiedy należy wymienić kask jeździecki? 

Po opuszczeniu fabryki kask jeździecki oferuje maksymalny poziom ochrony. Z biegiem czasu materiały naturalnie ulegają degradacji, nawet jeśli po prostu zostawiłeś
kask jeździecki na półce i nigdy go nie używałeś. 

Ochrona jest również zmniejszona w zależności od tego, w jaki sposób kask do jazdy konnej jest używany, pielęgnowany, przechowywany i po każdym uderzeniu. 

Replacement helmet

Jak często należy wymieniać kaski? 

Maksymalna żywotność kasku jeździeckiego wynosi pięć lat od daty pierwszego użycia. 

Nawet jeśli nie miałeś upadku z kaskiem, ważne jest, aby go wymienić po upływie tego czasu. Wynika to z naturalnego zużycia materiałów. 

Jeśli Twój kask dozna jakiegokolwiek uderzenia, bez względu na to, jak małe, jego właściwości ochronne zostaną naruszone. Przed ponowną jazdą należy wymienić kask. 

Wreszcie, kask jeździecki powinien przylegać do głowy. Jeśli Twój kask kiedykolwiek stanie się zbyt luźny lub zbyt ciasny, nadszedł czas na nowy.

Zalecamy przechowywanie kasku w torbie ochronnej lub plecaku na kask. 

Jak sprawdzić, czy kask jeździecki jest uszkodzony? 

Po poważnym upadku, możesz zauważyć pęknięcia na zewnętrznej skorupie kasku i będzie oczywiste, że wymaga on wymiany.
Jednak w większości sytuacji rzeczywiste szkody będą niewidoczne gołym okiem, czy to w wyniku starzenia się, czy jakiegokolwiek innego wpływu. 
Warstwą ochronną jest polistyren ekspandowany (EPS), który zapewnia największą ochronę, ale jest również najbardziej delikatną częścią kasku.
Ta warstwa jest ukryta między zewnętrzną powłoką a wewnętrzną wkładką. 

EPS składa się z pochłaniających energię koralików, które są pełne powietrza, tworząc mikroskopijną folię bąbelkową. Te koraliki pękają po uderzeniu,
dzięki czemu mogą wchłonąć i rozproszyć energię uderzenia, aby chronić czaszkę. Za każdym razem, gdy kask zostanie uderzony, warstwa EPS jest ściskana.
Nie zapewni już takiego samego poziomu ochrony, jeśli zostanie ponownie uderzony, nawet jeśli nie ma wizualnych uszkodzeń na zewnątrz kasku. 

Zobaczcie krótki filmik z testów kasku, który dla Was przygotowaliśmy. 

Tak więc w rzeczywistości bardzo trudno jest stwierdzić, czy kask jest uszkodzony tylko patrząc na niego bez specjalistycznego sprzętu.
Dlatego, aby mieć pewność wysokiego poziomu ochrony jaką daje kask na konia, powinieneś wymienić go po każdym uderzeniu, w tym upuszczeniu na twardą powierzchnię.