Jakie korzyści przynosi magnetoterapia?

star_rateOcena artykułu 0

Korzyści opierające się na utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i wspomaganie zdrowienia wynikające z magnetoterapii znane są już od dawna. Wiele koni cierpi na schorzenia spowodowane niewystarczającą ilością ruchu. Osłabienie mięśni oraz urazy mięśniowo kostne, często wynikają z tego, że konie są praktycznie całe dni w boksie, wychodząc tylko na treningi. 

Magnetoterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod fizykoterapeutycznych. Pole magnetyczne ma zdolność przenikania tkanek ciała i docierania do każdej komórki organizmu. W efekcie, do ich wnętrza z łatwością wnikają substancje odżywcze oraz tlen. Pole magnetyczne oddziałujące na organizm przyspiesza rozwój tkanki łącznej, a także wytwarzanie blizny kostnej. Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a do tego łagodzi ból. Ogólnie rzecz ujmując, leczenie polem magnetycznym przyczynia się do normalizacji potencjału spoczynkowego błony komórkowej. Co więcej, poprawia dynamikę jonów przechodzących przez wspomnianą błonę. Zwiększa także zdolność komórek do wykorzystania tlenu i pozytywnie wpływa na przemiany energetyczne w organizmie. 

Jakie działanie na organizm konia ma pole magnetyczne?

  • zmniejsza dyskomfort w chorobach zwyrodnieniowych stawów;
  • zmniejsza napięcie mięśniowe;
  • wykazuje działanie przeciwbólowe;
  • przyspiesza gojenie się ran;
  • pobudza procesy odpornościowe w wyniku zwiększenia liczby białych krwinek;
  • przyspiesza zrost kości, ma zastosowanie przy zaburzeniach ich mineralizacji;
  • wpiera regenerację nerwów;
  • bierze udział w regeneracji tkanek (odbudowa tkanki mięśniowej jest szczególnie ważna u zwierząt starszych oraz poddanych treningowi);
  • przynosi efekt przeciwzapalny.

Dla kogo jest ta terapia?

Z dobroczynnego działania pola magnetycznego skorzystają z pewnością zwierzęta po urazach ortopedycznych lub z chorobą zwyrodnieniową stawów. Konie cierpiące na zaburzenia neurologiczne oraz różnego rodzaju bóle. Nie można zapominać tu także o naszych seniorach oraz o sportowcach– zwiększony przepływ krwi i limfy sprawia, iż tlen oraz białe krwinki są transportowane aż czterokrotnie szybciej, co zapewnia lepsze odżywienie, a tym samym szybszą odbudowę tkanek i regenerację.

Niewątpliwym atutem pola magnetycznego jest jego przenikanie przez okrywę włosową oraz opatrunki miękkie. Jest to metoda nie prowadząca do wzrostu temperatury tkanek, dzięki czemu może być stosowana również w okresie ostrym choroby. Nie zaleca się jednak stosowania magnetoterapii w pierwszych 3-5 dniach od uszkodzenia tj. w fazie ostrego zapalenia. Właśnie z powodu wzmożonego ukrwienia może spowodować nasilenie stanu zapalnego w tak wczesnej fazie.

Większość produktów na rynku wykorzystuje magnesy neodymowe, które prezentują tylko jeden biegun, w stronę ciała (te magnesy z jednej strony mają biegun północny z drugiej południowy). Wysoki odczyt Gaussa, nie gwarantuje optymalnej głębokości penetracji pola magnetycznego. Co w zasadzie oznacza, że mocniejszy magnes wcale nie musi być bardziej skuteczny.  

Magnesy VitaFlex, wykorzystywane w produktach Equilibrium Magnetic Rug i Equilibrium Magnetic Chaps, produkowane są w Niemczech. Stworzone są na zasadzie koncentrycznych pierścieni magnesów. Pozwala to na oddziaływanie obu biegunów pola magnesu na ciało. Dzięki temu pole magnetyczne jest silniejsze, a głębokość penetracji tym polem również się zwiększa. 

Aby magnesy miały pozytywny wpływ na komórki ważne jest by przecinały się z nimi lub naczyniami krwionośnymi pod kątem 90 stopni. Powstały w ten sposób efekt nazywa się efektem Halla. Dzięki możliwości przemieszczania magnesów w dowolnej pozycji pod derką jak i ochraniaczami magnetycznymi Equlibrium, możemy skupić się na pewnych obszarach, na których zależy nam najbardziej. Elastyczne magnesy maksymalizują możliwość wystąpienia ww. efektu, poprzez idealne dopasowanie się do kształtu części ciała poddanej terapii.