Jesienne przygotowania do zimy.

star_rateOcena artykułu 0

W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek i porad, jak utrzymać swojego konia w dobrym zdrowiu i oszczędzić mu stresu związanego z zimową porą.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”, te stare powiedzenie i w tym przypadku sprawdza się doskonale. Dlatego przed zimą warto zasięgnąć porady stomatologa dla koni lub weterynarza, odnośnie stanu uzębienia naszego kopytnego przyjaciela. Zęby konia w zimie będą miały dużo pracy przed sobą, ponieważ muszą sobie poradzić z kiszonkami lub sianem. Zdrowa jama ustna to właściwe przeżuwanie pokarmu, odpowiednia ilość wytworzonej śliny i właściwa ilość przyswojonych kalorii.

W drugiej kolejności powinniśmy zastanowić się nad odrobaczaniem, po letnich wizytach na padoku i łące. Większość programów mających na celu zwalczanie pasożytów układu trawiennego, podczas pory jesiennej, ma zadanie zwalczać tasiemce. Warto sprawdzić również ilość jajeczek w odchodach, lub zastosować odpowiednie środki odrobaczające, aby zapobiec ich namnażaniu w jelitach, które to może wywołać poważne problemy zdrowotne u koni na wiosnę. Wszystkie programy odrobaczające różnią się od siebie, dlatego zapytaj swojego weterynarza, który doradzi Ci najbardziej odpowiedni dla Twojego podopiecznego.

Gdy nadchodzi zima, konie zazwyczaj mają ograniczone wyjścia na padok, lub nawet w ogóle nie wychodzą. Trzeba pamiętać jednak, aby takie zmiany wprowadzać stopniowo i rozsądnie. Pozwoli to uniknąć chorób natury żołądkowo-jelitowej oraz mięśniowo szkieletowych.

Gdy ograniczamy wychodzenie:

Koń przechodzi z diety składającej się z wilgotnej, łatwej do strawienia trawy na suchą paszę włóknistą, zmniejszając przyswajanie wody i utrudniającą przeżuwanie.

Skraca się czas jedzenia. Zamiast wypasać się przez cały dzień, konie mają tendencję do zjadania paszy tak, jak jest podawana – zazwyczaj w dwóch posiłkach. Te dwie „wyżerki” powodują większy nacisk na jelita podczas karmienia. A czas spędzony bez jedzenia, zwiększa ryzyko wrzodów żołądka.

Koń mniej się porusza. Chodzenie po pastwiska podczas wypasu może nie wydawać się ważnym ćwiczeniem, ale ten ruch pomaga w trawieniu i utrzymuje elastyczność i pełną mobilność stawów.

Te zmiany mogą prowadzić do problemów zdrowotnych wśród naszych koni. Jednym ze szczególnych problemów jest kolka, gdy porcja źle strawionego pokarmu włóknistego powoduje zablokowanie jelit. Najczęściej blokada występuje w zgięciu miednicy – gdzie duża okrężnica zwęża się i skręca o 180 ° – najczęściej zauważana jest w okresie zimowym.

Na szczęście przestrzeganie kilku prostych zasad może zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia oraz pomoże spokojnie wprowadzić konia w okres stałego przebywania w stajni.

Zacznij przygotowywanie konia wcześniej. Rozpoczynając od przetrzymywanie konia w stajni przez krótkie okresy w ciągu doby wczesną jesienią, aby zapobiegać bezpośredniemu przejściu z całodziennego pobytu na padoku do zamknięcia w boksie.

Wprowadzaj paszę stopniowo, gdy koń przebywa w stajni lub zacznij podawać ją na pastwisku. Stopniowe przejście z trawy na paszę, umożliwia mikrobom jelitowym dostosowanie się, wspierając prawidłowe trawienie.

Zapewnij dostęp do czystej, świeżej wody i zwracaj uwagę na to ile koń pije.

Używaj lizawek z solą, aby zwiększyć pragnienie u konia.

Przejdź na ściółkę wiórową. Z doświadczenia wynika, że jedzenie przez konie swojego słomianego posłania jest główną przyczyną kolek, zaraz po szybkiej zmianie trybu życia u koni.

Zaprzęg, spacer, lonżowanie, jazda… Wyciągaj konia ze stajni co najmniej dwa razy dziennie, niezależnie od pogody! Ruch wspomaga trawienie, przepływ krwi, napięcie mięśni i zdrowie stawów.

Możesz również rozważyć zastosowanie suplementu na stawy w celu promowania zdrowia stawów oraz probiotyku wspomagającego trawienie błonnika w jelicie grubym podczas tej zmiany i przez całą zimę.

Istnieją również inne kwestie związane ze stajnią, o których właściciele powinni pamiętać. Z powodu złej konstrukcji lub z powodu braku elementów wentylacyjnych, wiele stajni ma słaby przepływ powietrza. Odpowiedni przepływ powietrza przez stajnię zmniejsza ilość kurzu w atmosferze, który w może powodować chroniczny kaszel, alergie i POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). Jeśli w Twoim boksie nagromadził się kurz i pajęczyny na krokwiach, wentylacja może nie do końca być w pełni sprawna. Aby zmniejszyć ilość kurzu w stajni, przestaw się na ściółkę bezpyłową, wypłucz paszę przed karmieniem i wybierz boks skierowany na zewnątrz.

Właściwe odżywianie i metody karmienia są wymogiem dla dobrego ogólnego stanu zdrowia w okresie zimowym, ale także do przygotowania się do powrotu na bujną trawę wiosną.

Zwłaszcza jeśli koń jest w stajni 24 godziny na dobę, staraj się podzielić karmę swojego konia na jak najwięcej małych porcji. Takie karmienie zapewnia stały dopływ pokarmu i śliny do żołądka, co chroni przed wrzodami żołądka i ogranicza nudę. Konie bez paszy przez ponad 6 godzin, są 4 razy bardziej narażone na rozwój owrzodzeń gruczołowych.

Wielu właścicieli decyduje się na wysokoenergetyczne pasze twarde, aby utrzymać kondycję swoich koni podczas chłodniejszych miesięcy. Jeszcze raz należy podkreślić znaczenie paszy i błonnika. Końskie jelito grube działa jak gigantyczny grzejnik w ciele konia – zasilana błonnikiem, mikroflora wytwarza ciepło podczas fermentacji, które jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała konia. Pasza utrzymuje ciepło! Większość koni, nawet podczas zawodów na wysokim poziomie, może uzyskać wystarczającą ilość energii z samej paszy. Pasza twarda o niskiej zawartości skrobi i olej, mogą w razie potrzeby zapewnić bezpieczne dodatkowe kalorie.

Pamiętaj, że to zupełnie naturalne, że Twój koń w zimie straci trochę na wadze. Korzystne może okazać się zmniejszenie ich kondycji przed pojawieniem się wiosennej trawy. Szczególnie u koni, które są podatne na ochwat lub zespół metaboliczny koni – planuj z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów na wiosnę.

Niektóre konie dobrze znoszą stajnię, ale wszyscy znamy konie, dla których izolacja i zamknięcie są bardzo stresujące. Gryzienie drewna, łykawość, tkanie i inne wady są również powszechne u koni w stajni i mogą predysponować do wrzodów żołądka, utraty wagi i innych stanów wywołanych stresem. Te konie mogą radzić sobie lepiej zimą na zewnątrz. W przeciwnym razie ważne jest, aby zapewnić im towarzystwo i wzbogacenie diety (np. smakołyki do zabawy, lizawki solne itp.). Odżywianie również może mieć znaczenie. Wykazano, że konie gryzące drewno mogą mieć zmiany strukturalne w mózgu związane ze stresem, przyjemnością, motywacją i nagrodą. Pasze bogate w skrobię i cukier aktywują te obszary mózgu i powodują gryzienie u konia. Karmienie paszą może zmniejszyć chęć „podjadania” i zapewnić koniowi zajęcie.

Jeśli twój koń będzie wychodził na padok zimą lub spędzi cały okres zimowy na padoku, prawie na pewno będziesz musiał uzupełnić dietę paszą. Nawet jeśli wypas jest wystarczający, uważaj na zimną pogodę, która może zwiększyć zawartość skrobi w trawie i wywołać ochwat (tak, nawet zimą). Kiedy na dworze zrobi się mokro i błotniście, warunki te mogą powodować nieprzyjemne infekcje skóry, takie jak zgnilizna deszczowa (dermatofiloza) i gruda. Zawsze upewnij się, że twój koń ma schronienie przed złymi warunkami atmosferycznymi i jest odpowiednio derkowany (jednak nie każdy będzie wymagał grubej derki). Aby zapobiec grudzie, wysusz kończyny i wyszczotkuj błoto; staraj się unikać dalszego moczenia nóg.

Dobre planowanie i odpowiednia dbałość o praktyki żywieniowe i zarządzanie aktywnością, zapewnią Twojemu koniowi dobre zdrowie tej zimy.