Czym jest syndrom wody kałowej?

star_rateOcena artykułu 0

Syndrom wolnej wody kałowej (FFWS) dotyka koni, które, przepuszczają wodę przed, w trakcie, po lub niezależnie od wypróżnienia, ale mają normalne odchody. Różni się od biegunki – gdzie same odchody są luźne lub wodniste.

Chociaż sugerowano związek z kolką, konsekwencje FFWS są w większości łagodne, ale mogą być nieprzyjemne dla konia i irytujące dla właściciela. Pomimo wielu badań nad FFWS dokładna przyczyna jest niejasna, a różne badania pokazują sprzeczne wyniki.

Przyczyna dietetyczna wydaje się oczywista na początku poszukiwań, ale badania w najlepszym razie znalazły tylko słabe powiązanie z karmieniem sianokiszonką, a nie sianem oraz z nagłymi zmianami w diecie.

Większość badaczy i weterynarzy, zgadza się co do niektórych wspólnych czynników predysponujących do FFWS:

  • Konie różnobarwne są bardziej podatne na FFWS.
  • Stres społeczny – taki jak bycie nisko w hierarchii społecznej (kolejność podjadania) – jest wyzwalaczem. Który jest prawdopodobnie, dlaczego…
  • Wałachy są częściej dotknięte chorobą niż klacze.
  • Stres fizyczny, taki jak podróże jest również wyzwalaczem.
  • Dysbioza – brak równowagi w mikrobiocie – jest badana jako przyczyna lub/i skutek FFWS.
  • Zapalenie błony śluzowej jelita: prowadzi do zmniejszonego wchłaniania wody z jelit oraz skurcze ściany jelita, które wyciskają wodę z treści pokarmowej. I jedno i drugie mogą prowadzić do FFWS

Wiadomo, że stres wpływa na jelita w na różne sposoby: zwiększa motorykę jelit (pozostawiając mniej czasu na wchłanianie wody), zwiększa przepuszczalność jelit, zwiększa wydzielinę w jelitach, zmniejsza wchłanianie wody i modyfikuje mikroflorę. Stres wpływa również na układ odpornościowy, co wraz z nieodpowiednią dietą lub zmianami w mikrobiocie może prowadzić do stanu zapalnego w podszewce jelita.

Właściwe zarządzanie tym stanem może wymagać indywidualnego dostosowania dla każdego konia z osobna, ale odpowiednie pierwsze kroki jakie można podjąć to:

Zapewnij dietę bogatą w błonnik. Błonnik pomaga w utrzymaniu zdrowej okrężnicy, wspomaga mikroflorę, łagodzi stany zapalne i zatrzymuje wodę w jelitach. Idealnie to włókno powinno pochodzić z suchej paszy jak siano.

Dieta nisko skrobiowa. Skrobia może prowadzić do produkcji kwasów, dysbiozy i stanów zapalnych w okrężnicy.

Zmiany w diecie wprowadzaj stopniowo.

Unikaj stresu społecznego poprzez zmniejszenie grupy, unikanie agresywnych kolegów z padoku i zapewnianie schronienia.

 

Prawdopodobnie najlepiej też unikać bujnych pastwisk, ale bądź świadomy, że każdy koń może reagować na różne bodźce i zabiegi.

W jaki sposób możemy reagować na pojawienie się wody kałowej?

·         Unikać stresu w środowisku konia (ograniczenie wyjazdów, odsunięcie od najbardziej agresywnych koni)

·         Karmić pożywieniem bogatym w włókna, a ubogim w skrobię

·         Wybierać pasze o wysokiej zdolności zatrzymywania wody

·         Limitować wypasanie na pastwisku

·         Wspierać mikrobiotę organizmu

·         Dbać o zdrowie tylnego odcinka jelit

W jaki sposób możemy pomóc naszemu koniowi, gdy ten problem zacznie go dotyczyć?

Podawanie suplementu z dodatkiem Bentonitu powinno związać zalegającą w jelitach wodę. Bentonit dodatkowo powinien pomóc w pozbyciu się z organizmu konia patogenicznych bakterii oraz toksyn.

Łuski Babki Jajowatej, pomogą w prawidłowym transporcie w układzie trawiennym. Babka Jajowata ma właściwości kojące, dzięki czemu wspomoże pozbycie się stanu zapalnego w jelitach. Dodatkowo wyścieli ściany jelita, odżywiając je oraz balansując mikrobiotę.

Podawanie Siemienia lnianego powinno również pomóc złagodzić stan zapalny w układzie trawiennym.

Protexin Equine Premium opracował Gut Sponge popierając swoje doświadczenia w opiece nad zdrowym układem trawiennym koni i wieloletnimi badaniami.

Gut Sponge zawiera łuski Babki Jajowatej, prebiotyki i cenne źródła energii dla konia ze względu na jego fermentację przez mikrobiotę. Zapewnia bezpieczne kalorie, wspomaga wzrost przyjaznych bakterii i odżywia komórki wyściółki jelit.

Łuski Babki Jajowatej o wysokiej zawartości błonnika wchłaniają wodę w jelitach, pokrywając i chroniąc wyściółkę jelita oraz pomagają w produkcji normalnych odchodów. Jest to wzmocnione przez wysoki poziom Bentonitu – naturalnego środka wiążącego

Siemię lniane jest pożywnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i 6, które wspierają zdrowie jelit i ogólne samopoczucie.

Gut Sponge to smaczny suplement diety opracowany w celu zapewnienia zdrowia jelit tylnych i wspierania tworzenia normalnych odchodów.

Gut Sponge idealnie pomoże również w przypadku występowania rozwolnienia czy kolki spowodowanej zapiaszczeniem układu trawiennego konia.