Mineralna lizawka Gut Lix Protexin z prebiotykiem

60,00 zł
Brutto

Gut Lix to nowa lizawka zawierająca niezbędną sól i minerały kluczowe w diecie konia lub kuca.
W jej składzie jest również prebiotyk Preplex® wspierający zdrowie jelit i odżywiający pożyteczne bakterie jelitowe. 

Ilość
Obecnie brak na stanie


Przy opracowywaniu Gut Lix użyto tylko najczystszej soli z Cheshire i bardzo smacznego aromatu jabłkowego. Jednocześnie nie zawiera on cukru ani melasy, dzięki czemu zapewnia zdrowszą terapię i pomaga uniknąć niepotrzebnej nadwagi. Gut Lix zawiera optymalne ilości minerałów i pierwiastków śladowych. Może być stosowany przez cały rok, szczególnie podczas miesięcy letnich, by zastąpić utracone ważne minerały

  • Zawiera 10 kluczowych minerałów
  • Zawiera prebiotyk Perplex® jako pożywka dla pożytecznej jelitowej flory bakteryjnej
  • Zatwierdzone przez BETA NOPS
  • Brytyjska sól – najczystsza sól z Cheshire
  • Pobudza produkcję śliny
  • Bardzo przyjemny smak – aromat jabłkowy

UWAGA, ZAWIERA MIEDŹ. NIE PODAWAĆ OWCOM.

Stosowanie

Może być stosowany przez cały rok, zwłaszcza podczas miesięcy letnich. Zalecamy zapewnienie swobodnego dostępu. Gut Lix występuje w postaci dwukilogramowej kostki o wymiarach 20cm/10cm/5cm, dzięki czemu pasuje do większości uchwytów na lizawki.

Mikroelementy                                                                                                  (na kg)

Bezwodny jodan wapnia                                                                                      100mg

Węglan kobaltawy jednowodny                                                                            100mg

Petahydrat siarczanu miedzi                                                                                3200mg

Chelat miedziowo- aminokwasowy                                                                       1670mg

Tlenek żelaza                                                                                                     1800mg

Tlenek manganu                                                                                                  170mg

Chelat manganowo- aminokwasowy                                                                       500mg

Selenin sodu                                                                                                         10mg

Forma organiczna nieaktywnych drożdży selenowych                                            1000mg

Tlenek cynku                                                                                                     2850mg

Chelat cynkowo-aminokwasowy                                                                           3260mg

Często zadawane pytania. 

Dlaczego produkcja śliny jest ważna?

Ślina jest potrzebna do otaczania i nawilżania jedzenia, rozpoczyna proces trawienia i pomaga zobojętnić kwas żołądkowy. W stanie dzikim konie jedzą przez maksymalnie 18 godzin na dzień, ale nowoczesne systemy zarządzania i gęstość kaloryczna współczesnej paszy sprawiają, że większość koni je przez dużo krótszy okres. Oznacza to mniej przeżuwania i niższą produkcję śliny. Gdy w żołądku brakuje pokarmu i produkcja śliny jest niska, środowisko żołądka staje się bardziej kwaśne, co może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka. Zwiększenie produkcji śliny może pomóc w zobojętnieniu kwasu żołądkowego i poprawia stan błony żołądka.

Czym są elektrolity i minerały?

Minerały to substancje nieorganiczne, których ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Elektrolity klasa minerałów, których ciało potrzebuje w stosunkowo dużych ilościach. Zalicz się do nich sód, wydalany wraz z potem i moczem. Mikroelementy, jak miedź i kobalt, są potrzebne w małych ilościach, ale spełniają bardzo ważną rolę w wielu obszarach organizmu – jak system immunologiczny, nerwowy i tworzenie naturalnych antyutleniaczy.

Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?

Objawy niedoboru elektrolitów są różne w zależności od stopnia niedoboru. Niektóre konie będą apatyczne lub będą się regenerować wolniej po pracy, podczas gdy inne będą zesztywniałe lub ‘spięte’, mieć wysokie tętno, a nawet mogą dostać skurczy lub zachowywać się w sposób nieskoordynowany.

Dlaczego ważne jest dostarczanie nowych elektrolitów?

Konie tracą duże ilości elektrolitów przez pocenie. Elektrolity te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W jaki sposób sól wzmaga pragnienie?

Pragnienie konia jest uzależnione od koncentracji soli we krwi. Podanie soli po pracy stymuluje uczucie pragnienia i prowadzi do lepszego nawodnienia. Niemniej lepiej jest dać koniowi wybór niż dodać zbyt dużo soli do pożywienia, gdyż jej zbyt duża ilość może spowodować gorsze skutki przez odwodnienie.

Dlaczego powinienem wybrać Gut Lix?

Gut Lix zawiera najlepszą brytyjską sól z 10 niezbędnymi minerałami, a jej naukowo opracowana formuła odpowiada zapotrzebowaniu konia. Dodatkowo Gut Lix zawiera nasz unikalny prebiotyk Preplex® wspomagający zdrowe trawienie u koni. Absorpcja elektrolitów i minerałów ma ścisły związek z prawidłową pracą jelit, tylko Gut Lix wspomaga oba procesy.

Czy Gut Lix ma wysoką zawartość cukru?

Nie. Gut Lix jest wytwarzany przy użyciu najlepszej brytyjskiej soli, prebiotyku Preplex® i smacznego aromatu jabłkowego. Nie potrzebujemy dodawać dużej ilości cukru, by zachęcić konia do jego jedzenia. Gut Lix to bezpieczny, niskokaloryczny sposób na dostarczenie elektrolitów i dbanie o zdrowie końskiego układu pokarmowego.

Dlaczego Gut Lix zawiera tlenek żelaza?

Porównując poziom żelaza w różnych pokarmach i suplementach dochodzimy do kilku istotnych kwestii. Po pierwsze ilość żelaza, która zostanie strawiona i wchłonięta zależy od ilości spożytego produktu, formy zawartego w nim żelaza i stosunku zawartości żelaza do innych pierwiastków śladowych. Ponieważ Gut Lix jest zaprojektowany tak, by działał przez kilka tygodni, średnia dzienna dawka poboru żelaza z produktu będzie niewielkim ułamkiem ogólnej dziennej dawki żelaza zawartej w pożywieniu i małym procentem rekomendowanej dawki dziennej. Poza tym duży udział żelaza w Gut Lix to żelazo w formie tlenku, który nie jest dobrze przyswajany przez konie w porównaniu do fumaranu żelaza, który wywołał ‘żelazną kontrowersję’.

Po drugie, zalecana dawka pobranego żelaza nie jest taka sama dla każdego konia. Konie mogą wydalić 21mg żelaza w każdym litrze potu, więc te, które pracują ciężko, potrzebują przynajmniej dalszych 500g na dzień. Konie z wrzodami żołądka, pasożytami lub dysbiozą jelitową również mogą mieć wyższe zapotrzebowanie.

Wreszcie efekty nadmiaru żelaza w diecie są dalekie od oczywistych, czego przykładem jest dyskusja, czy akumulacja żelaza podczas choroby wątroby jest przyczyną tej choroby, czy jej skutkiem. Badanie z 2001 opisane w The Journal of the American Veterinary Medical Association nie wykazało związku między zauważalnym nadmiarem żelaza w diecie a chorobą. Potwierdzono bardzo niewiele przypadków chorób spowodowanych nadmiarem żelaza u koni pomimo szeroko stosowanej suplementacji tego pierwiastka.

Dlaczego powinienem stosować Gut Lix?

Gut Lix może być używany przez cały rok, ale jest szczególnie pożyteczny podczas okresów regularnych ćwiczeń, ciepłej pogody lub przy zmianie diety.

Na jak długo wystarcza kostka Gut Lix?

W naszych testach produktu każde 2 kg Gut Lix wytrzymywało średnio przez 30 dni, ale każdy koń jest inny – zarówno jeśli chodzi o apetyt, jak i zapotrzebowanie na sól.

Czy mogę startować w zawodach na koniu, który ma dostęp do Gut Lix?

Tak, Gut Lix nosi logo BETA NOPS, przez co możesz być spokojny, że spełnia reguły kodeksu praktyk BETA NOPS. Dodatkowe informacje można uzyskać ze strony BETA NOPS.

Opis

Dla kogo
Konia